Loading...
dk

Refusion af el-afgift - hvad har I fået godkendt af Skat? | Tesla Forum

MichaelS
MichaelS Feb 15 '16
Min revisor er betænkelig ved, at jeg ønsker elafgiften for opladning refunderet gennem mit Aps. Jeg vil derfor spørge: hvilke ordning har I kunne få godkendt af Skat?
PS: Jeg påtænker at lade mit Aps bekoste opsætning af elbils-ladeboks med separat bimåler i mit hjem. Jeg vil derefter lade mit Aps refundere elafgiften til mig selv privat (ud fra det målte forbrug), dog minus et abonnement.
Raymond
Raymond Feb 15 '16
Det er der ingen problemer i! - Bed din revisor om at læse loven, det er ikke kompliceret og det er ikke i orden, at det er dig som skal fortælle ham, at det er ok.
MichaelS
MichaelS Feb 15 '16
@Raymond, har du fået et tilsvarende setup godkent af Skat? det ville være rart at kunne referere til andre godkendelser af ordningen.
Raymond
Raymond Feb 15 '16

Michaels: Læs hvad jeg skriver: Bed din revisor om at læse loven! der er links her på forum, men jeg synes stadig at det er for ringe, at en revisor bare kommer med et udsagn om at han er betænkelig, hvad er det lige han får sin løn for, er det for sin viden eller er det for sine betænkeligheder(som så får sin klient til at gøre hans arbejde).

kammersgaard
kammersgaard Feb 15 '16
Ja, det er sådan jeg gør det :-)
Toftager
Toftager Feb 15 '16
@kammersgaard er der noget i det eller er det lige til?

Tænker om man skal godkendes og alt mulig eller om det bare er lige til.
gronkjaer
gronkjaer Feb 15 '16
Dem der har lidt kendskab til det, må meget gerne lige komme med en formel, som virker.. :-)


Raymond
Raymond Feb 15 '16

OK!, så er her lidt info:

1. Man skal have en fastmonteret ladestander med tæller - tag billede af tæller eks. 1 gang i kvartalet.

2. Den strøm man vil have afgiftsrefusion af skal der være betalt fuld afgift af - solceller kan være et problem.

3. Firmaet skal eje ladeboksen og der skal være en leje(men der står intet om hvor stor lejen skal være, jeg bruger 15,-/mdr).

4. Firmaet opgør elafgiften på sit momsregnskab (88,5 øre for 2016 + moms) og udbetaler det opgjorte beløb til dig d.s.v. for firmaet er det et nulsumsspil.

http://skat.dk/SKAT.aspx?oID=2062223&lang=AR

http://skat.dk/SKAT.aspx?oID=1943959&chk=211712

Og nej, der skal ikke være nogen godkendelse af firmaet, det er en normal kontering i regnskabet som så meget andet.

Hilsen

Raymond - sur gammel mand :-)




gronkjaer
gronkjaer Feb 15 '16
Tusind tak Raymond, og nej jeg syntes nu ikke du virker som en sur gammel mand, tværtimod.. :-)


Toftager
Toftager Feb 15 '16
Jeg siger også tak. Det kan kun gå for langsomt med at få det sat i værk.
Forummets indlæg er redigeret af Toftager Feb 15 '16
MichaelS
MichaelS Feb 17 '16
Mange tak for dine detaljere henvisninger Raymond, de går fluks videre til min revisor.
Henrikdanmark
Henrikdanmark Feb 17 '16
Raymond:

Tak for konkret fremgangsmåde - jeg har læst de sider du linker til hos skat. Af styresignalet fremgår næsten til nederst:

"...Det er en forudsætning, at det er virksomhedens elleverandør eller en anden udbyder, som virksomheden samarbejder med, der leverer elektriciteten til opladningen, uanset hvor og under hvilke betingelser opladningen af batterierne til el-biler finder sted."

Hvad gør i andre praktisk? - modtager I en særskilt faktura
fra elleverandør udstedt direkte til jeres virksomhed eller hvordan opfylder I forudsætningen om at det er virksomhedens elleveranddør der skal levere elektriciteten.
Raymond
Raymond Feb 17 '16

Henrikdanmark: Hvor ser du det? Det er helt sikkert forkert!

"Det er et krav, at der sker en måling af den elektricitet, der anvendes til opladningen. Kravet om måling gælder, uanset om ladestanderen er placeret i det offentlige rum, hos husholdninger eller andre steder. Måleren skal være placeret i forbindelse med ladestanderen."

Forummets indlæg er redigeret af Raymond Feb 17 '16
Henrikdanmark
Henrikdanmark Feb 17 '16
Det er muligt det er forkert, eller at jeg tolker formuleringen forkert. Jeg ser det i styresignalet fra SKAT - jeg har "highligted" formuleringen i vedlagte. 
Forummets indlæg er redigeret af Henrikdanmark Feb 17 '16
griffel
griffel Feb 18 '16
@Henrikdanmark

Jamen det vil jo så sige, at det slet ikke er min egen strøm jeg hælder på bilen hjemme i carporten, hvis jeg har f.eks. en Clever-ordning, eller hvad?


Der kan jo som bekendt kun refunderes elafgift af fuldt afgiftsbelagt strøm, hvilket det jo er hvis det er "virksomhedens elleverandør [...] der leverer elektriciteten til opladningen".


Hvis man altså har reduceret elafgift pga. solceller eller el-opvarmet hus bør man kunne få refunderet afigten alligevel.


Eller har jeg misforstået noget?


/Jakob :-)

Henrikdanmark
Henrikdanmark Feb 18 '16

Jeg har selv tænkt det samme i forhold til en ordning fra f.eks. Clever.


Jeg har derfor ringet til Clever i dag og forhørt mig om hvordan de rent praktisk håndtere deres ordning. Ved Clevers ordning modtager man selv privat den normale regning fra sin elleverandør (f.eks. Dong). Man indberetter inden 31/12 sit forbrug til Clever, som udbetaler den refunderede afgift.


Så er der den umiddelbart ikke længere...  Jeg har bare stadig lidt svært ved at gennemskue hvordan man kommer omkring forudsætningen der fremgå af SKATs styresignal. Jeg tænker at Clever må høre under formuleringen "eller en anden udbyder, som virksomheden samarbejder med, der leverer elektriciteten".

Forummets indlæg er redigeret af Henrikdanmark Feb 18 '16
Raymond
Raymond Feb 18 '16
Et styresignal er ikke en lovgivning, men et arbejdsredskab for skat(retningslinier)- Det kunne se ud som om de på det punkt har overfortolket loven.
Nikolaj
Nikolaj Jul 25 '16

Er der nogen, der kan hjælpe med, hvorledes firmaet får refunderet el-afgiften i dette setup?

Så vidt jeg har forstået, skal virksomheden ind under sin moms-afregning på skat.dk. Her kunne jeg se, at der i et felt står el-afgift i kr. og ikke i kWh. Tager man så bare og ganger det dokumenterede forbrug i kWh med de 88.5 øre ex moms, og sætter dette beløb ind her? Eller skal man lægge moms oven i først?

På forhånd tak

 

 

Boski
Boski Jul 26 '16

Du betaler vel moms af din el-regning, så selvfølgelig skal du også have momsen tilbage. Jeg trækker 109 øre pr. kwh. når jeg indsender moms.